řízení LED

Jaký typ řízení osvětlení vybrat?

Nevíte, jaký typ řízení osvětlení je pro vás ten pravý? Zodpovězte na několik jednoduchých otázek a zjistěte, které řešení je pro vás nejlepší, nebo si projděte schéma systémů řízení o kousek níže.

vyplnit krátký dotazník
V současné době vám nabízíme podporu v rámci systémů inteligentní domácnosti KNX a Loxone.
Zpět
Zpět
V současnosti nabízíme systém dálkového řízení osvětlení využívající WiFi nebo 868 Mhz.
Zpět
Zpět
V takovém případě vám doporučujeme využít drátový, analogový systém řízení osvětlení (regulace otočnými prvku, zabudované kapacitní stmívání apod.).
Zpět
V takovém případě vám doporučujeme využít digitální systém ovládání založený na protokolech DALI nebo DMX.
Zpět

Přehled systému řízení

pro podrobnější informace najeďte myší na konkrétní položku

Umožňují ovládat velkou rodinu prvků (čerpadla, termostaty, žaluzie, okna, dveře, osvětlení, audio ...).

Jeden z nejrozšířenějších systémů inteligentní domácnosti. Hlavní výhodou je dostupnost široké škály převodníků ze systému KNX na zavedené protokoly řízení osvětlení.

Rozšířený systém, jehož hlavní předností je otevřenost. Partneři systému Loxone mají možnost softwarově systém upravit na přání zákazníka.

Podmnožina domácnosti, přináší vyšší komfort ovládání a vyšší užitnou hodnotu. Podle zvoleného typu nabízí množinu funkcí (nastavení intenzity, nastavení barevnosti, uložení nastavení do paměti, automatické režimy, pohybová čidla ...).

Vyžadují instalaci datové sběrnice (například pár vodičů), po které jsou přenášeny příkazy k jednotlivým svítidlům (tlačítkům, senzorům ...). Ovládací prvky (tlačítka nebo dotykové displeje) musí být pevně nainstalovány na stěně.

Základní ovládání, většinou jen pro regulaci intenzity, jedná se pouze o nástěnná tlačítka nebo stmívací kolečka.

Tlačítko reagující na krátký stisk (vypni/zapni) nebo dlouhé podržení (nastav intenzitu).

Stmívání v rozmezí 0–100% nebo 10–100% (např. kolečkem). Průmyslový standard.

Stmívání v rozmezí 0–100% (např. kolečkem). Průmyslový standard.

Stmívání v rozmezí 0–100%. Stmívač je skrytý přímo ve svítidle, není tedy nutná instalace kolečka nebo tlačítka, reaguje na dotyk prstu nebo dlaně podobně jako displej mobilního zařízení.

Více funkcí, než analogové, umožňují komfortnější nastavení (seskupování svítidel dle logické příslušnosti, uložení scén osvětlení, spouštění automatických režimů ...). Jejich součástí je většinou ovládací jednotka (jednoduchá dálková ovládání až pokročilé pulty či aplikace pro mobilní zařízení či PC). Bezdrátové systémy můžeme řadit k digitálním.

Digitální protokol, osvětlení je ovládáno pomocí příkazů. Umožňuje komfortní ovládání osvětlení, ukládání scén, sdružování svítidel do skupin a řadu dalších nastavení. Nevýhodou je malý počet kanálů (maximálně 64).

Jednoduchý digitální, neumožňuje nastavení parametrů svítidel, navržený hlavně pro scénické osvětlení (divadla, koncerty, architektura ...).

K přenosů příkazů není třeba instalace datové směrnice, příkazy jsou posílány bezdrátově (WiFi, Bluetooth, 868 MHz). Vyšší komfort ovládání (např. aplikace v mobilu či tabletu), ale o něco menší spolehlivost ve srovnání s drátovými systémy (např. ztráta WiFi signálu), vybití baterie v dálkovém ovladači.

Bezdrátové ovládání pomocí ovladače (tvarově může být podobný TV ovladači). Tlačítka ovládají intenzitu, případně několik dalších parametrů. Některé umožňují i ukládání scén do paměti.

Ovládání svítidel z mobilního nebo jiného zařízení (nástěnný panel) podporujícího standard Bluetooth. Výhodou je nízká energetická náročnost pro přenos dat.

Systém pracující na stejné frekvenci jako WiFi, není však kompatibilní vzhledem k jinému rozdělení kanálů a klíčování dat. Přenost dat je nenáročný na energii, nevýhodou je nutnost ovládacího panelu (nelze ovládat z mobilního zařízení, protože to postrádá modul ZigBee).

Nejpokročilejší z našich systémů, ovládání z aplikace pro OS Android, velké množství nastavení (seskupování svítidel, ukládání scén) a doplňkových prvků (pohybové senzory, bezdrátová nástěnná tlačítka, senzory úrovně osvětlení), intuitivní ovládání svítidel z grafického rozhraní (půdorys místnosti s rozmístěním svítidel).

Často kladené otázky
otazka

Proč bych měl chtít řízení osvětlení?

Otázka, kterou by si měl na úvod položit každý. Odpověď by měla vycházet z toho, co všechno chci v dané místnosti dělat a jak často v ní budu, případně jak komplexní osvětlení zavádím. Další motivací by měly být estetické a ekonomické požadavky.

otazka

Jak složité řízení bych měl požadovat?

I zde odpověď souvisí do značné míry s předpokládaným využíváním místnosti a také počtem nezávislých zdrojů světla a tím, zda tyto zdroje umožňují pouze nastavení intenzity nebo i barevnosti. Do nejpoužívanejších místností, kde typicky bývá osvětlení rozděleno do několika autonomních okruhů, doporučujeme alespoň jednoduchý systém, který již umožňuje uložení přednastavených scén do paměti a následné vyvolání jedním tlačítkem. Jedná se o rozumný cenový a technicky nenáročný kompromis. Ostatní závisí také na osobních preferencích uživatele. Jako u audio techniky, kde jedné skupině uživatelů stačí ovládání hlasitosti, zatímco audiofilové požadují přístup k široké škále nastavení pásem, prodlev, ozvěn atd.